This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 27224020C
EDP: 75855
Sizes
| Diameter (DC) | 6.1mm |
|---|
| Diameter Dec | .2402 |
|---|
| Flute Length (L) | 25.5mm |
|---|
| Flute Length Dec | 1.0039 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 76mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.9921 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 5.99mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .2358 |
Specifications
| Coating | TiCN |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | Straight |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 4 |
| Shank Type | Straight |
| Specification | DIN 1420 H7 |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TrueSize® |
| Weight | 0.06375746 |