This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 27214170A
EDP: 20233
Sizes
| Diameter (DC) | 3.6mm |
|---|
| Diameter Dec | .1417 |
|---|
| Flute Length (L) | 19mm |
|---|
| Flute Length Dec | .7480 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 64mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.5197 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 3.43mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1350 |
Specifications
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | Straight |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 4 |
| Shank Type | Straight |
| Specification | DIN 1420 H7 |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TrueSize® |
| Weight | 0.0182 |