This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 27210830NC
EDP: 12810
Sizes
| Diameter (DC) | 2.75mm |
|---|
| Diameter Dec | .1083 |
|---|
| Flute Length (L) | 16mm |
|---|
| Flute Length Dec | .6299 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 64mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.5197 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 2.64mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1040 |
Specifications
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | Straight |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 4 |
| PackageLength | 3.09839999 |
| PackageWidth | 0.3937 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TrueSize® |
| Weight | 0.01100584 |