This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 27209650A
EDP: 19961
Sizes
| Diameter (DC) | 2.45mm |
|---|
| Diameter Dec | .0965 |
|---|
| Flute Length (L) | 12.5mm |
|---|
| Flute Length Dec | .4921 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 51mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.0079 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 2.45mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .0880 |
Specifications
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | Straight |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 4 |
| PackageLength | 2.3110 |
| PackageWidth | 0.3937 |
| Shank Type | Straight |
| Specification | DIN 1420 H7 |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TrueSize® |
| Weight | 0.00640052 |