This tool is non-stock and not returnable
Product Id: MXDSRM0280N1.062A
EDP: 19929
Sizes
| Diameter (DC) | 2.8mm |
|---|
| Diameter Dec | .1102 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 20mm |
|---|
| Flute Length Dec | .7874 |
|---|
| Neck Length Dec | 1.062 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 57mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.2441 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 3mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1181 |
Specifications
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | 30° |
| Included Angle (SIG) | 135°-140° |
| Material | Carbide |
| Neck Diameter Dec | 1.062 |
| NOF RH | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Twister® MXD |
| Weight | 0.01092212 |