This tool is non-stock and not returnable
Product Id: CXDCLM0570APW
EDP: 20048
Sizes
| Diameter (DC) | 5.7mm |
|---|
| Diameter Dec | .2244 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 57mm |
|---|
| Flute Length Dec | 2.2441 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 100mm |
|---|
| Overall Length Dec | 3.9370 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 6mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .2362 |
Specifications
| Coating | ALtima® Plus |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | 30° |
| Included Angle (SIG) | 140°-142° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| Shank Type | Weldon |
| Tool Construction | Coolant |
| Trade Name | Cyclone XD |
| Weight | 0.066 |