This tool is non-stock and not returnable
Product Id: CDACRM1200GP
EDP: 19486
Sizes
| Diameter (DC) | 12mm |
|---|
| Diameter Dec | .4724 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 71mm |
|---|
| Flute Length Dec | 2.7953 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 118mm |
|---|
| Overall Length Dec | 4.6457 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 12mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .4724 |
Specifications
| Coating | Gem Plus |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | 30° |
| Included Angle (SIG) | 140°-142° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Specification | DIN 6537L |
| Tool Construction | Coolant |
| Trade Name | Cyclone |
| Weight | 0.31731015 |