This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 70080026EM
EDP: 76697
Sizes
| Diameter (DC) | 6.4mm |
|---|
| Diameter Dec | .2520 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 6.4mm |
|---|
| Flute Length Dec | .2520 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 44mm |
|---|
| Overall Length Dec | 1.7323 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 3mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1181 |
Specifications
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| Included Angle (SIG) | 10° |
| Material | Carbide |
| NOF LH | 13 |
| NOF RH | 16 |
| PackageLength | 2.3110 |
| PackageWidth | 0.3937 |
| Shank Type | Straight |
| Specification | SN-51M EC Diam |
| Tool Construction | Brazed |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Type of Cut | Std Diamond EC |
| Weight | 0.01487137 |