This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 70070037M
EDP: 76692
Sizes
| Diameter (DC) | 6.4mm |
|---|
| Diameter Dec | .2520 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 12.7mm |
|---|
| Flute Length Dec | .5000 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 54mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.1260 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 3mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1181 |
Specifications
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| End Diameter (NON-DC) | 1.32mm |
| End Diameter Dec | .052 |
| Included Angle (SIG) | 22° |
| Material | Carbide |
| NOF LH | 10 |
| NOF RH | 25 |
| PackageLength | 2.3110 |
| PackageWidth | 0.3937 |
| Shank Type | Straight |
| Specification | SM-51M-F Alt Diam |
| Tool Construction | Brazed |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Type of Cut | Fine Alternate Diamond |
| Weight | 0.02162713 |