This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 69160036M
EDP: 76630
Sizes
| Diameter (DC) | 3mm |
|---|
| Diameter Dec | .1181 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 6mm |
|---|
| Flute Length Dec | .2362 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 38mm |
|---|
| Overall Length Dec | 1.4961 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 3mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1181 |
Specifications
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| Material | Carbide |
| NOF LH | 16 |
| NOF RH | 20 |
| PackageHeight | 0.2992 |
| PackageLength | 1.7992 |
| PackageWidth | 0.3937 |
| Shank Type | Straight |
| Specification | SH-41M-F Diam |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Type of Cut | Fine Diamond |
| Weight | 0.00880185 |