This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 45250027MT
EDP: 14913
Sizes
| Diameter (DC) | 6mm |
|---|
| Diameter Dec | .2362 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 16mm |
|---|
| Flute Length Dec | .6299 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 50mm |
|---|
| Overall Length Dec | 1.9685 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 6mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .2362 |
Specifications
| Coating | TiN |
| Country of Origin | USA |
| Material | Carbide |
| NOF LH | 6 |
| NOF RH | 16 |
| PackageLength | 2.3110 |
| PackageWidth | 0.3937 |
| Shank Type | Straight |
| Specification | SF-1M-D |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Type of Cut | Double Cut |
| Weight | 0.04530017 |