This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 43500027MT
EDP: 14909
Sizes
| Diameter (DC) | 12.7mm |
|---|
| Diameter Dec | .5000 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 10mm |
|---|
| Flute Length Dec | .3937 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 56mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.2047 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 6mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .2362 |
Specifications
| Coating | TiN |
| Country of Origin | USA |
| Material | Carbide |
| NOF LH | 10 |
| NOF RH | 24 |
| Shank Type | Straight |
| Specification | SD-5M-D |
| Tool Construction | Brazed |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Type of Cut | Double Cut |
| Weight | 0.08028393 |