This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 43375027MT
EDP: 14908
Sizes
| Diameter (DC) | 9.5mm |
|---|
| Diameter Dec | .3740 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 7mm |
|---|
| Flute Length Dec | .2756 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 53mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.0866 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 6mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .2362 |
Specifications
| Coating | TiN |
| Country of Origin | USA |
| Material | Carbide |
| NOF LH | 8 |
| NOF RH | 20 |
| Shank Type | Straight |
| Specification | SD-3M-D |
| Tool Construction | Brazed |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Type of Cut | Double Cut |
| Weight | 0.05792863 |