This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 40203940T
EDP: 18311
Sizes
| Diameter (DC) | 1mm |
|---|
| Diameter Dec | .0394 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 31.5mm |
|---|
| Overall Length Dec | 1.2402 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 3.15mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1240 |
Specifications
| Coating | TiN |
| Country of Origin | USA |
| Included Angle (SIG) | 60° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| PackageHeight | 0.2992 |
| PackageLength | 1.7992 |
| PackageWidth | 0.3937 |
| Shank Type | Straight |
| Specification | DIN 333A |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Twister® GP |
| Weight | 0.01 |