This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 305M0125A
EDP: 78034
Sizes
| Diameter (DC) | 1.25mm |
|---|
| Diameter Dec | .0492 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 10.16mm |
|---|
| Flute Length Dec | .4000 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 38mm |
|---|
| Overall Length Dec | 1.4961 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 3mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1181 |
Specifications
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | 12° |
| Included Angle (SIG) | 135° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Micro-Tuff® |
| Weight | 0.00683623 |