This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 305M0039AM
EDP: 19348
Sizes
| Diameter (DC) | 0.39mm |
|---|
| Diameter Dec | .0154 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 4.8mm |
|---|
| Flute Length Dec | .1890 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 38mm |
|---|
| Overall Length Dec | 1.4961 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 3mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1181 |
Specifications
| Coating | ALtima® Micro |
| Country of Origin | USA |
| Drill Length (LU) | 3.6mm |
| Drill Length Dec | .1417 |
| Helix Angle | 12° |
| Included Angle (SIG) | 135° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Micro-Tuff® |
| Weight | 0.00790587 |