This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 30202952TICN
EDP: 15211
Sizes
| Diameter (DC) | 0.75mm |
|---|
| Diameter Dec | .0295 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 10.16mm |
|---|
| Flute Length Dec | .4000 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 38mm |
|---|
| Overall Length Dec | 1.4961 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 3.175mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1250 |
Specifications
| Coating | TiCN |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | 35° |
| Included Angle (SIG) | 130° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Twister® GP |
| Weight | 0.00749488 |