This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 30007670A
EDP: 20720
Sizes
| Diameter (DC) | 1.95mm |
|---|
| Diameter Dec | .0767 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 16mm |
|---|
| Flute Length Dec | .6299 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 38mm |
|---|
| Overall Length Dec | 1.4961 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 1.95mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .0767 |
Specifications
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | 35° |
| Included Angle (SIG) | 118° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| PackageHeight | 0.2992 |
| PackageLength | 1.7992 |
| PackageWidth | 0.3937 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Twister® GP |
| Weight | 0.003 |