This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 277 2000BW
EDP: 18646
Sizes
| Diameter (DC) | 20mm |
|---|
| Diameter Dec | .7874 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 38mm |
|---|
| Flute Length Dec | 1.4961 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 104mm |
|---|
| Overall Length Dec | 4.0945 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 20mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .7874 |
Specifications
| Center Cutting | Yes |
| Coating | ALtima® Blaze |
| Country of Origin | USA |
| End Grind | Square |
| Helix Angle | 38°-41° Variable |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 4 |
| Shank Type | Weldon |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TuffCut® XT |
| Weight | 0.94881740 |