This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 275M1200B
EDP: 20993
Sizes
| Diameter (DC) | 12mm |
|---|
| Diameter Dec | .4724 |
|---|
| Flute Length (L) | 19mm |
|---|
| Flute Length Dec | .7480 |
|---|
| Neck Length (LU) | 80mm |
|---|
| Neck Length Dec | 3.1496 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 125mm |
|---|
| Overall Length Dec | 4.9213 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 14mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .5512 |
Specifications
| Coating | ALtima® Blaze |
| Country of Origin | USA |
| Material | Carbide |
| Neck Diameter (D3) | 10mm |
| Neck Diameter Dec | 0.394 |
| NOF RH | 6 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TrueSize® |
| Weight | 0.614 |