This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 275M0400B
EDP: 20933
Sizes
| Diameter (DC) | 4mm |
|---|
| Diameter Dec | .1575 |
|---|
| Flute Length (L) | 12mm |
|---|
| Flute Length Dec | .4724 |
|---|
| Neck Length (LU) | 40mm |
|---|
| Neck Length Dec | 1.5748 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 76mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.9921 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 6mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .2362 |
Specifications
| Coating | ALtima® Blaze |
| Country of Origin | USA |
| Material | Carbide |
| Neck Diameter (D3) | 3.5mm |
| Neck Diameter Dec | 0.138 |
| NOF RH | 4 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TrueSize® |
| Weight | 0.0665 |