This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 27543750B
EDP: 20991
Sizes
| Diameter (DC) | 7/16 |
|---|
| Diameter Dec | .4380 |
|---|
| Flute Length (L) | 19mm |
|---|
| Flute Length Dec | .7480 |
|---|
| Neck Length (LU) | 75mm |
|---|
| Neck Length Dec | 2.9528 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 120mm |
|---|
| Overall Length Dec | 4.7244 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 12mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .4724 |
Specifications
| Coating | ALtima® Blaze |
| Country of Origin | USA |
| Material | Carbide |
| Neck Diameter (D3) | 9.5mm |
| Neck Diameter Dec | 0.374 |
| NOF RH | 6 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TrueSize® |
| Weight | 0.436 |