This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 23111810FCE
EDP: 19696
Sizes
| Diameter (DC) | 3mm |
|---|
| Diameter Dec | .1181 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 12.5mm |
|---|
| Flute Length Dec | .4921 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 38mm |
|---|
| Overall Length Dec | 1.4961 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 3mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1181 |
Specifications
| Coating | CERAedge® |
| Country of Origin | USA |
| End Grind | Fishtail |
| Material | Carbide |
| NOF LH | 9 |
| NOF RH | 7 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Type of Cut | Down Cut |
| Weight | 0.00859654 |