This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 23003940C
EDP: 90808
Sizes
| Diameter (DC) | 1mm |
|---|
| Diameter Dec | .0394 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 4mm |
|---|
| Flute Length Dec | .1575 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 38mm |
|---|
| Overall Length Dec | 1.4961 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 3.175mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1250 |
Specifications
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| End Grind | Safe |
| Material | Carbide |
| NOF LH | 7 |
| NOF RH | 5 |
| PackageHeight | 0.2992 |
| PackageLength | 1.7992 |
| PackageWidth | 0.3937 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Type of Cut | Down Cut |
| Weight | 0.00910359 |