This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 22638580A
EDP: 14881
Sizes
| Diameter (DC) | 9.8mm |
|---|
| Diameter Dec | .3858 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 43mm |
|---|
| Flute Length Dec | 1.6929 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 89mm |
|---|
| Overall Length Dec | 3.5039 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 9.8mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .3858 |
Specifications
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | 21° |
| Included Angle (SIG) | 118° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Specification | DIN 6539 |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Twister® GP |
| Weight | 0.17267465 |