This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 22619680C
EDP: 16822
Sizes
| Diameter (DC) | 5mm |
|---|
| Diameter Dec | .1968 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 26mm |
|---|
| Flute Length Dec | 1.0236 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 62mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.4409 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 5mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1968 |
Specifications
| Coating | TiCN |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | 21° |
| Included Angle (SIG) | 118° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| PackageLength | 3.09839999 |
| PackageWidth | 0.3937 |
| Shank Type | Straight |
| Specification | DIN 6539 |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Twister® GP |
| Weight | 0.03257394 |