This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 22430710A
EDP: 16797
Sizes
| Diameter (DC) | 7.8mm |
|---|
| Diameter Dec | .3071 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 75mm |
|---|
| Flute Length Dec | 2.9528 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 117mm |
|---|
| Overall Length Dec | 4.6063 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 7.8mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .3071 |
Specifications
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | 21° |
| Included Angle (SIG) | 118° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Specification | DIN 338 |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Twister® GP |
| Weight | 0.12935288 |