This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 22405710T
EDP: 12957
Sizes
| Diameter (DC) | 1.45mm |
|---|
| Diameter Dec | .0571 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 18mm |
|---|
| Flute Length Dec | .7087 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 40mm |
|---|
| Overall Length Dec | 1.5748 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 1.45mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .0571 |
Specifications
| Coating | TiN |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | 21° |
| Included Angle (SIG) | 118° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| PackageHeight | 0.2992 |
| PackageLength | 1.7992 |
| PackageWidth | 0.3937 |
| Shank Type | Straight |
| Specification | DIN 338 |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Twister® GP |
| Weight | 0.00173591 |