This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 20720080
EDP: 27205
Sizes
| Diameter (DC) | 5.1mm |
|---|
| Diameter Dec | .2008 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 25.5mm |
|---|
| Flute Length Dec | 1.0040 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 57mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.2441 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 5.1mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .2008 |
Specifications
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | 35° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| PackageLength | 3.09839999 |
| PackageWidth | 0.3937 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Twister® GP |
| Weight | 0.03064166 |