This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 20712600GP
EDP: 19973
Sizes
| Diameter (DC) | 3.2mm |
|---|
| Diameter Dec | .1260 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 16mm |
|---|
| Flute Length Dec | .6299 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 48mm |
|---|
| Overall Length Dec | 1.8898 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 3.2mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1260 |
Specifications
| Coating | Gem Plus |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | 35° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Twister® GP |
| Weight | 0.0108828 |