This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 20547240A
EDP: 77362
Sizes
| Diameter (DC) | 12mm |
|---|
| Diameter Dec | .4724 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 55.5mm |
|---|
| Flute Length Dec | 2.1850 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 94mm |
|---|
| Overall Length Dec | 3.7008 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 12mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .4724 |
Specifications
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | 12° |
| Included Angle (SIG) | 135° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Hi-Tuff® |
| Weight | 0.25473921 |