This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 20543310A
EDP: 77359
Sizes
| Diameter (DC) | 11mm |
|---|
| Diameter Dec | .4331 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 52.5mm |
|---|
| Flute Length Dec | 2.0669 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 87mm |
|---|
| Overall Length Dec | 3.4252 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 11mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .4331 |
Specifications
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | 12° |
| Included Angle (SIG) | 135° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Hi-Tuff® |
| Weight | 0.19640512 |