This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 20531100B
EDP: 17307
Sizes
| Diameter (DC) | 7.9mm |
|---|
| Diameter Dec | .3110 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 41.5mm |
|---|
| Flute Length Dec | 1.6339 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 71mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.7953 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 7.9mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .3110 |
Specifications
| Coating | ALtima® Blaze |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | 12° |
| Included Angle (SIG) | 135° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Hi-Tuff® |
| Weight | 0.08372957 |