This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 20511420T
EDP: 14751
Sizes
| Diameter (DC) | 2.9mm |
|---|
| Diameter Dec | .1142 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 22mm |
|---|
| Flute Length Dec | .8661 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 48mm |
|---|
| Overall Length Dec | 1.8900 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 2.9mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1142 |
Specifications
| Coating | TiN |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | 12° |
| Included Angle (SIG) | 135° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| PackageLength | 2.3110 |
| PackageWidth | 0.3937 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Hi-Tuff® |
| Weight | 0.00829061 |