This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 20078740A
EDP: 96505
Sizes
| Diameter (DC) | 20mm |
|---|
| Diameter Dec | .7874 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 38mm |
|---|
| Flute Length Dec | 1.4961 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 102mm |
|---|
| Overall Length Dec | 4.0157 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 20mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .7874 |
Specifications
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | Straight |
| Included Angle (SIG) | 135° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Hi-Roc® |
| Weight | 0.88246862 |