This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 20031890A
EDP: 96451
Sizes
| Diameter (DC) | 8.1mm |
|---|
| Diameter Dec | .3189 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 19mm |
|---|
| Flute Length Dec | .7480 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 64mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.5197 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 8.1mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .3189 |
Specifications
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | Straight |
| Included Angle (SIG) | 135° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | Hi-Roc® |
| Weight | 0.09492068 |