This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 17923600N1.000A
EDP: 19966
Sizes
| Diameter (DC) | 6mm |
|---|
| Diameter Dec | .2362 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 13mm |
|---|
| Flute Length Dec | .5118 |
|---|
| Neck Length (LU) | 1mm |
|---|
| Neck Length Dec | 1.0000 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 57mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.2441 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 6mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .2362 |
Specifications
| Ball Radius Dec | .1181 |
| Ball Radius (RE) | 3mm |
| Center Cutting | Yes |
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| End Grind | Ball |
| Helix Angle | 35°-38° Variable |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 4 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TuffCut® XR |
| Weight | 0.05053491 |