This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 17831510AW
EDP: 17317
Sizes
| Diameter (DC) | 8mm |
|---|
| Diameter Dec | .3150 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 30mm |
|---|
| Flute Length Dec | 1.1811 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 75mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.9528 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 8mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .3150 |
Specifications
| Center Cutting | Yes |
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| End Grind | Square |
| Helix Angle | 38° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 5 |
| Shank Type | Weldon |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TuffCut® XR |
| Weight | 0.10730248 |