This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 16421650A
EDP: 11903
Sizes
| Diameter (DC) | 5.5mm |
|---|
| Diameter Dec | .2165 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 12mm |
|---|
| Flute Length Dec | .4724 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 51mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.0079 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 6mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .2362 |
Specifications
| Center Cutting | Yes |
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| End Grind | Square |
| Helix Angle | 30° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| PackageLength | 2.3110 |
| PackageWidth | 0.3937 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Weight | 0.04404734 |