This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 16323620F
EDP: 11748
Sizes
| Diameter (DC) | 6mm |
|---|
| Diameter Dec | .2362 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 13mm |
|---|
| Flute Length Dec | .5118 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 51mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.0079 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 6mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .2362 |
Specifications
| Center Cutting | Yes |
| Coating | Fordlube |
| Country of Origin | USA |
| End Grind | Square |
| Helix Angle | 30° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 4 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Weight | 0.04456207 |