This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 15001570A
EDP: 11515
Sizes
| Diameter (DC) | 0.40mm |
|---|
| Diameter Dec | .0157 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 1.2mm |
|---|
| Flute Length Dec | .0472 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 38mm |
|---|
| Overall Length Dec | 1.4961 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 3mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1181 |
Specifications
| Ball Radius Dec | .0079 |
| Ball Radius (RE) | 0.2mm |
| Center Cutting | Yes |
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| End Grind | Ball |
| Helix Angle | 30° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Weight | 0.00916241 |