This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 14015750A
EDP: 14004
Sizes
| Diameter (DC) | 4mm |
|---|
| Diameter Dec | .1575 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 14mm |
|---|
| Flute Length Dec | .5512 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 51mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.0079 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 4mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1575 |
Specifications
| Ball Radius Dec | .0787 |
| Ball Radius (RE) | 2mm |
| Center Cutting | Yes |
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| End Grind | Ball |
| Helix Angle | 30° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 4 |
| PackageLength | 2.3110 |
| PackageWidth | 0.3937 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Weight | 0.01960111 |