This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 138B2362N5
EDP: 13380
Sizes
| Diameter (DC) | 6mm |
|---|
| Diameter Dec | .2362 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 8mm |
|---|
| Flute Length Dec | .3150 |
|---|
| Neck Length (LU) | 32mm |
|---|
| Neck Length Dec | 1.2600 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 110mm |
|---|
| Overall Length Dec | 4.3307 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 6mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .2362 |
Specifications
| Ball Radius Dec | .1181 |
| Ball Radius (RE) | 3mm |
| Center Cutting | Yes |
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| End Grind | Ball |
| Helix Angle | 36° |
| Material | Carbide |
| Neck Diameter (DN) | 5.8mm |
| Neck Diameter Dec | 0.228 |
| NOF RH | 3 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TuffCut® X-AL |
| Weight | 0.10568799 |