This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 13878740GP
EDP: 20710
Sizes
| Diameter (DC) | 20mm |
|---|
| Diameter Dec | .7874 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 38mm |
|---|
| Flute Length Dec | 1.4961 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 102mm |
|---|
| Overall Length Dec | 4.0157 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 20mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .7874 |
Specifications
| Center Cutting | Yes |
| Coating | Gem Plus |
| Country of Origin | USA |
| End Grind | Square |
| Helix Angle | 36° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 3 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TuffCut® X-AL |
| Weight | 0.9267 |