This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 13831500F
EDP: 14299
Sizes
| Diameter (DC) | 8mm |
|---|
| Diameter Dec | .3150 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 19mm |
|---|
| Flute Length Dec | .7480 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 64mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.5197 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 8mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .3150 |
Specifications
| Center Cutting | Yes |
| Coating | Fordlube |
| Country of Origin | USA |
| End Grind | Square |
| Helix Angle | 36° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 3 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TuffCut® X-AL |
| Weight | 0.09717377 |