This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 13515750F
EDP: 17260
Sizes
| Corner Radius (RE) | 0.2mm |
|---|
| Corner Radius Dec | .008 |
|---|
| Diameter (DC) | 4mm |
|---|
| Diameter Dec | .1575 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 4.8mm |
|---|
| Flute Length Dec | .1890 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 51mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.0079 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 4mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1575 |
Specifications
| Center Cutting | Yes |
| Coating | Fordlube |
| Country of Origin | USA |
| End Grind | Corner Radius |
| Helix Angle | 30° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TuffCut® AL |
| Weight | 0.02155586 |