This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 13511800N3A
EDP: 10610
Sizes
| Diameter (DC) | 3mm |
|---|
| Diameter Dec | .1181 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 3.5mm |
|---|
| Flute Length Dec | .1378 |
|---|
| Neck Length (LU) | 11mm |
|---|
| Neck Length Dec | .4331 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 38mm |
|---|
| Overall Length Dec | 1.4961 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 3mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1181 |
Specifications
| Center Cutting | Yes |
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| End Grind | Square |
| Helix Angle | 30° |
| Material | Carbide |
| Neck Diameter (DN) | 2.9mm |
| Neck Diameter Dec | 0.114 |
| NOF RH | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TuffCut® AL |
| Weight | 0.00903990 |