This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 12101180GP
EDP: 19632
Sizes
| Diameter (DC) | 0.3mm |
|---|
| Diameter Dec | .0118 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 0.9mm |
|---|
| Flute Length Dec | .0354 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 38mm |
|---|
| Overall Length Dec | 1.4961 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 3mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .1181 |
Specifications
| Center Cutting | Yes |
| Coating | Gem Plus |
| Country of Origin | USA |
| End Grind | Square |
| Helix Angle | 30° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Weight | 0.00923542 |