This tool is discontinued and not returnable
Product Id: 11321650
EDP: 11319
Sizes
| Diameter (DC) | 5.5mm |
|---|
| Diameter Dec | .2165 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 20mm |
|---|
| Flute Length Dec | .7874 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 64mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.5197 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 6mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .2362 |
Specifications
| Center Cutting | No |
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| End Grind | Square |
| Helix Angle | 53° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 6 |
| Shank Type | Straight |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TuffCut® SS |
| Type of Cut | Finishing |
| Weight | 0.05250380 |