This tool is non-stock and not returnable
Product Id: 11131500THB
EDP: 76913
Sizes
| Diameter (DC) | 8mm |
|---|
| Diameter Dec | .3150 |
|---|
| Flute Length (APMX) | 20mm |
|---|
| Flute Length Dec | .7874 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 64mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.5197 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 8mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .3150 |
Specifications
| Center Cutting | Yes |
| Coating | TiN |
| Country of Origin | USA |
| End Grind | Square |
| Helix Angle | 30° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 4 |
| Shank Type | HB DIN 6535 |
| Tool Construction | Solid |
| Trade Name | TuffCut® GP |
| Type of Cut | Roughing/Finishing |
| Weight | 0.09632322 |